Hej!

Från 2023 representerar vi på Westerlinds A-hus i Norrland och tillsammans erbjuder vi nyproducerade villor med totalentreprenad. Oavsett om det är fritidshus eller permanent boende vet vi, efter 80 års erfarenhet, att husköpare vill ha ett hus som präglar deras personlighet. Det är det som gör ett hem till ett hem. 

Alla våra hus levereras med en hög och generös grundstandard, och för dig som vill sätta din egna touch så erbjuder vi noga utvalda tillval från välkända leverantörer. Med många år på den svenska husmarknaden har vi lärt oss att det är så våra husköpare blir allra nöjdast. 

Kontakta oss

Ta kontakt med en av våra trähussäljare. Fyll i dina uppgifter i formuläret, så återkommer vi till dig så fort vi kan!
skyddas av reCAPTCHA
recaptcha

Dina lokala trähussäljare

Vi svarar gärna på frågor och berättar mer om alla våra A-hus.

Familjeägt och skogstokiga

Det är i grund och botten Westerlinds som representerar A-hus i Norrland. A-hus ingår i Sveriges största familjeägda träindustri, Derome, som grundades redan 1946. Det började med en sågverksamhet i Halland för de närmaste grannarna och har sedan dess vuxit till en koncern som hanterar hela kedjan från skog till färdigt hus. Vi är stolta över vår historia. För dig som husköpare är det en trygghet att samarbeta med oss. Vi finns kvar när det blåser.

 

Det här är A-hus

Vi finns lokalt

Våra hus

Ett A-hus är anpassningsbart. Du kan börja med att välja en av alla våra husmodeller och för dig som vill finns möjligheten att anpassa det. Vi kan också förverkliga en ritning du själv kommer med. Variationerna är så många att du helt enkelt alltid kan få ett A-hus som är unikt. 

 

Våra hus

Hitta inspiration

Konsten att köpa rätt hus

Att ta steget att köpa hus är ett stort beslut men ett husköp består också av en lång rad mindre beslut. Hur fungerar processen? Vad behöver jag tänka på? Vad kan jag få hjälp mig? I vår Husbyggarskola får du inblick i husresans alla olika steg.

 

Ta mig till Husbyggarskolan

Vår generösa grundstandard

Standard kan betyda olika för olika människor. Vad som ingår i ett husköp är en viktig parameter och därför tycker vi på A-hus att det är viktigt att vår grundstandard är generös.

 

Läs om vår generösa grundstandard

Ett torrt och energieffektivt A-hus

Ett drömhus ser olika ut för olika människor men det finns framför allt en sak alla husägare är överens om - ett torrt och välisolerat hus med låg energiförbrukning är ett bra hus. 

 

Vi bygger vår yttervägg inomhus i varm och torr husfabrik för att sedan levereras klar till byggplats. Detta effektiviserar både byggnationen på plats men också att ditt hus vädersäkras på 1-2 dagar. Vi grundmålar också fasadpanelen innan leverans vilket gör att träet inte utsätts för fukt eller regn på samma sätt som om du bygger med lösvirke. 

 

Läs om våra energieffektiva hus här