Familjen Blom
Familjen Blom
Vi svänger in på uppfarten till parets nybyggda Villa Tyresund och stänger av bilen. Direkt känns vardagsstressen och minnet av bilköerna som vi nyss suttit i långt borta. Solen lyser på det nybyggda huset som smälter in fint där det står, omgivet av äldre hus. En härlig blandning som ger kvarteret charm,
När vi kliver in i hallen möts vi av en varm och välkomnande atmosfär och husägarna Caroline och Linda tar emot oss med öppna armar. Det känns tydligt att det här är ett hem fullt med kärlek.
Ni har valt en väldigt fin plats att bygga ert hus på, i ett härligt område med närhet till vattnet. Hur kommer det sig att ni hamnade just här?
- Jag är uppväxt i närheten. Närmre bestämt i huset bredvid där min mamma förövrigt bor kvar än idag, säger Caroline glatt. Vi styckade av en bit av tomten och byggde vårt Villa Tyresund här så för mig är det här verkligen att komma hem, fortsätter hon.
"Viktigt att komma ihåg när det kommer till val är att man inte kan göra så mycket fel.
Du får liksom ett nybyggt hus när det är klart - och du kommer älska huset ändå oavsett."
Caroline
Nu är det några år sedan ni flyttade in i huset - minns ni vad ni tyckte var det bästa med husresan?
- Hela processen var faktisk väldigt rolig. Vi fick vara delaktiga hela tiden, kunde påverka mer än vi trodde och dessutom hade vi en jättebra dialog med A-hus under hela husresan, säger Caroline. Men det bästa var nog faktiskt ändå alla valen vi fick göra tillsammans. Att vi gjorde huset personligt och till vårt hem, fortsätter hon.
Linda funderar en stund och svarar sedan:
- Mikael Andersson - vår trähussäljare bidrog till vår husresa. Han betydde mycket.
Caroline skrattar och stannar till vid köksön.
- Det är faktiskt ganska roligt, säger hon. Men valet av husleverantör grundar sig nog mycket i min barndom. Jag har alltid älskat spelet The Sims och har spelat det sedan jag var liten. När man skulle bygga hus i spelet beställde jag ofta hem riktiga huskataloger som inspiration. Jag beställde såklart kataloger från olika husleverantörer men jag återkom alltid till A-hus och byggde husen som fanns i den. Så när jag och Linda bestämde oss för att bygga hus sa jag "Den här huskatalogen ska vi titta i - för de här husen har jag byggt minst tio gånger redan!"
Ni valde att göra ett avsteg från standardutförandet i form av ett större fönster vid matsalsbordet. Har det varit svårt att komma överens? Om ja, vilket beslut har varit svårast att komma fram till?
- Det har varit en rolig resa hela vägen - både smidigt och trygg! Och vi har nog faktiskt aldrig varit oense under processen, säger Caroline samtidigt som hon tittar på Linda. Däremot har vi båda vetat när vi behövt kompromissa och när något varit så viktigt att vi vill stå på oss. Jag visste till exempel att jag inte ville ge mig om fönstret vid matbordet, ett beslut vi är glada över såhär i efterhand. Och du Linda var ju lika bestämd kring bänkskivan.
Linda skrattar och fyller i:
- Det stämmer! Den enda gången vi tjaffsade som jag minns det var inför byggstartsmötet. Då handlade det om vi skulle bjuda på fika eller frukostmackor till alla medverkande. Jag minns inte vem av oss som vann men vi köpte iallafall mackor till mötet.
"Husresan var trygg, det var aldrig någonting som kändes under bordet. Jag uppskattade tydligheten.
Allt var ärligt och öppet, gemytligt, personligt och varmt!"
Linda
Fick ni det stöd och den hjälp som ni önskade under husresan?
- Ja! Alla har varit fantastiska. Vi är så glada och tacksamma för grymma snickare och elektriker på plats som hjälpte oss med val och beslut under byggprocessens gång svarar Caroline.
- Absolut, fyller Linda i. Och vår trähussäljare Mikael var helt rätt för oss. Jag och Caroline är väldigt olika - hon vill springa medan jag är segare och behöver mer tid. Mikael lyckades möta oss båda på våra villkor. Carro fick springa på utan att känna att någon bromsade henne och jag fick fundera utan press. Jag hade massor av frågor och Mikael tog sig alltid tid. Det kändes aldrig säljigt, bara tryggt och hjälpsamt.
Har ni några tips till kommande husbyggare?
- Ha en buffert! Det är verkligen min varmaste rekommendation. Det kommer alltid dyka upp tillval eller ändringar ni vill göra längs vägen, som i vårt fall när vi valde ett större fönster, säger Caroline.
- Ja, jag håller med, fyller Linda i. Bufferten gav oss både frihet och möjlighet att ta tillvara på tips från elektriker och snickare. Vi kunde till exempel lägga till infällda eluttag och dölja TV-sladdar i väggen - sådant som hade varit svårt att fixa i efterhand men som vi är väldigt glada för idag.
- Det går inte att planera för allt i förväg. När du bygger vill du ju att huset ska bli precis som du vill ha det, säger Caroline.
- Exakt! Det är trist att behöva backa säger Linda med ett skratt.
Vill du läsa fler kundreportage?
Hur är det att bo i ett A-hus? Varför köpa A-hus? Vad gick bra? Vad var svårast? Att läsa om någon som redan gjort husresan kan vara en trygghet. Det kan också skapa inspiration och svara på ens frågor. Därför är vi glada att kunna ta dig med hem till några av våra husägare runtom i Sverige. Kanske är det just din husresa vi får höra mer om inom snar framtid?