Vi lämnar ett pulserande Stockholm bakom oss och styr österut. Vägen omges av gröna alléer, fält och broar tills doften av tallskog och hav tar vid. Ju längre vi kommer märks skärgårdens närvaro. Bara en timme senare når vi vårt mål - vackra och stillsamma Djurö.

På toppen av ett berg står det så självklart - ett ståtligt Villa Lycke som med sin gråbruna fasadfärg smälter in bland tallarna. Med en känsla av Bamses "Farmors hus" går vi den branta grusgången upp mot entrén - och knackar på.  

 

Vi kliver in i hallen och blir ståendes en stund. Wow! “Här känns det som att man svävar” säger vi, tagna av de stora vardagsrumsfönstren som bjuder på en otrolig utsikt mot svajande talltoppar. Camilla, mamma i familjen, skrattar till och svarar:

- Tack. Ja det var mycket det vi fastnade för med tomten. Innan de sprängde här var det ju en jättefin bergstopp.

Var det svårt att välja husmodell? 

- Nej det var det faktiskt inte. Vi valde Villa Lycke, ett 1-planshus på 138 kvadrat. Det passade bäst på vår tomt och med vår familj. Vi har bott större tidigare, i 2-planshus, så nu lockade ett 1-planshus. Helst hade jag velat ha ett L-format hus men det var inte görbart på tomten. Vi har inte så mycket tomt kvar bakåt, tillade Camilla sedan.

Vad är det bästa med ert hus, tycker ni?

- Camilla fortsätter: Det bästa med huset är ryggåstaket och den öppna planlösningen. Den är så välplanerad och de stora fönsterpartierna ger ett generöst ljusinsläpp.

 

"Sett till priset fick vi mycket hus för pengarna jämfört med många andra hustillverkare."

Camilla

Hur kommer det sig att ni valde att bygga med A-hus? 

- Valet blev enkelt. Ni, med säljaren Mikael Andersson, var den enda hustillverkaren som ville träffa oss på tomten med markentreprenören redan innan vi hade bestämt oss för att bygga med er. Det var ett stort plus för oss, särskilt eftersom tomten krävde omfattande markarbeten, säger Camilla. 

- Sedan var Mikael tillmötesgående och kunnig, vilket gjorde att vi kände oss trygga. Faktum är att vi inte ens hade köpt tomten när vi först träffade honom. Vi behövde förstå omfattningen av markarbetet innan vi ville gå vidare. A-hus tog fram en budget - och den höll, tillägger Peter, pappa i familjen.

 

"Mikael har varit fantastisk! Han var så tillmötesgående, trygg och gav oss ett sådant förtroende. Han svarade snabbt på alla våra frågor och förstod utmaningarna med den tomt vi ville bygga på."

Camilla

Ni har byggt ert hus på en unik tomt, uppe på berget alldeles intill vattnet. Var det svårt att föreställa sig hur det skulle bli innan huset hade kommit på plats?   

- Jaa, det var jättesvårt. Det var kalmark här innan och vi älskar den naturen. Vi förstod att det behövde sprängas men kanske inte hur mycket. När de hade sprängt kunde jag inte överhuvudtaget föreställa mig hur det skulle bli, det var först när väggarna på huset kom upp som man började ana hur det skulle se ut, svarar Camilla.

- Husleveransen var häftig. En gigantisk kranbil lyfte upp väggarna nerifrån vägen, upp hit på berget - det var verkligen en upplevelse värd att vara med om, tillade hon sedan.

Häftigt - ja husleveranser är faschinerande! Vi ser att ni har planterat i slänten framför huset, vad kommer det bli här sen?     

- Jag har satt några tallar man även ljung och blåbärsris. Vi vill att det skall se naturligt ut och försöker återställa naturen runt omkring. Svarar Camilla. 

Det är många beslut som skall tas under husprocessen. Hur upplevde ni det? 

Camilla svarar:  Det här är första huset vi bygger så det har verkligen varit en upplevelse men vi upplever att vi fick bra hjälp och kloka tips på plats kring hur vi skulle tänka under processens gång. Vi hade exempelvis väldig få uttag i vårt förra hus så det visste vi innan att - här behöver vi tänka till! Vår byggledare Jonas Landon och alla hantverkare har varit otroliga, så fantastiskt duktiga!

Så roligt att höra! Finns det något ni skulle gjort annorlunda om ni fick göra om husresan idag? 

- Det finns nog alltid småsaker som man kommer på i efterhand, men inget stort, säger Peter.

Något som har gått mindre bra? 

- Nej, faktiskt inte! 

Slutligen, skulle ni bygga med A-hus igen?

- Absolut!

Vill du läsa fler kundreportage?

Hur är det att bo i ett A-hus? Varför köpa A-hus? Vad gick bra? Vad var svårast? Att läsa om någon som redan gjort husresan kan vara en trygghet. Det kan också skapa inspiration och svara på ens frågor. Därför är vi glada att kunna ta dig med hem till några av våra husägare runtom i Sverige. Kanske är det just din husresa vi får höra mer om inom snar framtid?